Čekatelská zkouška

Čekatelská zkouška je základním stupněm činovnického vzdělávání, ostatní vzdělávání na ni většinou navazuje. Je možné ji získat od věku 15 let.

K čemu je ČZ potřeba

Čekatelská zkouška ti umožní spolupůsobit ve vedení oddílu nebo vedení jednotlivé krátkodobé akce se souhlasem a podle pokynů vedoucího. Ve spojení se speciální zkouškou pro vedení klubu dospělých ti umožní i vedení klubu dospělých. Ti, kdo získají čekatelskou zkoušku, dostanou čekatelský dekret a mohou nosit čekatelský odznak na kroji.

Z čeho se ČZ skládá

ČZ tvoří vybraná kritéria, která odpovídají tzv. kompetenčnímu profilu čekatele.  Kritéria zahrnují takové oblasti, jako jsou myšlenkové základy skautingu, metodika skautské výchovy, zdravověda, základy psychologie a pedagogiky, hospodářské a právní minimum, aj. Přesný obsah ČZ najdeš v příloze č. 1 Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací. Do velké míry „zpracovaný obsah ČZ“ najdeš i v příručce „Čekatelská zkouška “.

Vstupní podmínky:

Věk

alespoň 15 let (Mraveniště příjímá až od 16 let)

souhlas

vedoucího střediska a vyjádření vůdce výchovné jednotky

lékař

Vyjádření lékaře o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi

čestné

prohlášení o bezúhonnosti

Znalosti

skautské stezky přiměřené věku

Podmínky splnění ČZ

Kromě úspěšného splnění kritérií z obsahu ČZ je důležitou součástí této kvalifikace také praktický úkol, a to vedení vícedenní výpravy pod dohledem vedoucího.

Kde mohu ČZ složit

Například na našem čekatelském kurzu Mraveniště. Možností jak ČZ získat je ale spousta – konají se čekatelské lesní kurzy (zpravidla 10 dnů na táborové části v létě a k tomu několik víkendů), čekatelské kurzy (několik víkendů) nebo výjimečně v rámci samostatné zkoušky bez přípravného kurzu. Všechny dostupné kurzy najdeš v Databázi vzdělávacích akcí. 😉